Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Güvercin Göz Hastalıkları

Güvercinlerin gözlerini etkileyen hastalıklar, kronik solunum yolu hastalıkları kapsamında değerlendirilir. Güvercinlerde yaygın olarak görülen göz hastalıkları arasında Ornithosis, Coryza ve Mycoplasmosis bulunur. Bu hastalıklar, güvercinlerin solunum yollarını etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte bu hastalıklar daha da yaygınlaşır. Her ne kadar bu hastalıklar çoğunlukla öldürücü olmasa da, ciddi vakalarda ölüm riski taşırlar. Ayrıca, diğer hastalıklarla birlikte görüldüğünde güvercinlerde güç kaybına ve yaşamsal risklere neden olabilirler. Bu hastalıklar, özellikle güvercinlerin uçuş yeteneklerini olumsuz etkiler. Güvercinlerdeki göz hastalıklarının en önemli sebepleri arasında stres ve hijyenik koşulların kötü olması yer alır. Bu faktörler ortadan kaldırılmadığında, hastalıkların tekrarlanması kaçınılmazdır. Güvercinlerde görülen göz hastalıklarını detaylı şekilde incelemek gerekirse;

Ornithosis

Ornithosis, Chlamydia psittaci adı verilen bakteri nedeniyle oluşur. Normalde bir solunum yolu hastalığı olmasına rağmen, güvercinlerde gözlerde dikkat çekici belirtilere neden olduğu için göz hastalığı olarak da tanımlanır. Bu hastalık oldukça yaygın olarak güvercinleri etkiler ve diğer kuş türlerinde de görülebilir. Hastalığa neden olan bakteri, içinde RNA ve DNA bulundurduğundan üremek için vücut hücrelerinden bu maddeleri alır ve hücrelerde bozulmaya neden olur.

Hastalığın uzun süre belirti vermemesi mümkündür, bu nedenle gözden kaçabilir. Güvercinlerde birden ortaya çıkan güç kaybıyla anlaşılabilir. Güvercinlerdeki performans kaybının önemli sebeplerindendir ve özellikle uçan güvercinlerin uçuş gücünü azaltır. Yavrularda hastalık daha yavaş ilerler. İlerleyen aşamalarda güvercinlerde tüy kabartma, iştahsızlık, tüylerin karışması, kilo kaybı, titreme, solunum sorunları ve gözlerde kızarıklık gibi belirtiler görülür. Ağır durumlarda karaciğeri etkileyerek iltihaba neden olabilir ve bu durumda hastalık ölümcül risk taşır. Daha önce hastalığı geçirmiş kuşlarda kısmi direnç oluşur ve yeniden bu hastalığa yakalanmaları daha zor olur. Mikrobun vücuda girmesiyle birlikte güvercinin tek gözünde ya da iki gözünde birden yaşarma ve akıntı oluşur. Diğer belirtiler gözden kaçsa da göz akıntısı mutlaka dikkate alınmalıdır.

One Eye Cold (Tek Göz Soğuk Algınlığı)

One Eye Cold, Chlamydia psittaci bakterisinin gözlere yayılmasıyla gözde meydana getirdiği akıntı ve yaşarmayla ortaya çıkar. Güvercinin göz çevresi halka biçiminde şişer ve kızarıklık oluşur, sanki bu bölgede su toplamış gibi bir görüntü ortaya çıkar. Genellikle tek gözü etkiler, bu nedenle bu isimle anılır. Tedavi edilmediği takdirde kızarıklık gözün çevresine iyice yayılır ve genişler. Gözden akan akıntı oldukça bulaşıcı olduğundan, çevredeki diğer güvercinlere de bulaşabilir. Bu rahatsızlık, güvercinleri etkileyen ve gözlerde ortaya çıkan Coryza rahatsızlığı ile karıştırılmamalıdır. Bu rahatsızlıkta gözlerde körlük olabilir.

Salmalarda bulunan bir güvercinin hasta olması diğerlerine de bulaşmasına neden olur. Salmanın içinde bulunan güvercin tozu adı verilen beyaz toza bulaşır ve taşınır. Solunum yoluyla diğer güvercinleri de etkileyebilir. Aynı banyoyu kullanan kuşlarda da bulaşma olur. Bu yüzden hasta olan kuşların ayrılması gerekir. Mikrop, salmanın içinde 48 saat aktif kalabilir. Aynı zamanda insana da bulaşma özelliği vardır. Teşhis için kan tahlili yapılmalı ve ölen güvercinlerde yapılan otopside karaciğere bakılmalıdır. Bu rahatsızlık bakteri nedeniyle oluştuğundan, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ancak yumurtlama dönemindeki güvercinlerde bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

Coryza

Coryza, akut nezle olarak tanımlanabilir ve Hemophilus influenzae adı verilen bakteri nedeniyle oluşur. Özellikle kış döneminde etkili olan bu rahatsızlık, güvercinlerde üst solunum yollarına yerleşir ve çeşitli sorunlara neden olur. Güvercinlerde hızlı bir gelişim göstererek kısa sürede etkili olur. 3 gün içinde belirtiler ortaya çıkar. Boğazda sümük salgısı, balgam oluşumu, gaga ve çevresinde rahatlıkla görülebilir. Güvercin gagasını açtığında dil ve damağın arasında şerit halinde balgam görülebilir. Solunum zorluğu, hırıltılı nefes, iki gözde birden yaşarma gibi belirtiler ortaya çıkar. Sinüsler şişer, kokulu burun akıntısı olur. Göz altlarında, alında ve yüzde şişlik oluşur.

Hasta olan güvercinlerin diğer kuşlardan ayrılması gerekir çünkü hastalık bulaşıcıdır. Gözlerden akan yaş, sümük mikroplu olur. Temas, salgıların kuruyup solunması, suya karışması bulaşma için yeterlidir. Hastalığın teşhis edilmesi için, gözdeki ve burundaki akıntının analiz edilmesi gerekir. Tedavide antibiyotikli ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda güvercinlere vitamin takviyesi verilmelidir.

Mycoplasmosis

Mycoplasmosis, kronik nezle şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır ve solunum yolu hastalıklarının devamında ortaya çıkar. Bu hastalığa neden olan yine bir bakteridir. Solunum yolu hastalıkları gibi belirti verdiğinden teşhisi oldukça güç olur. Boğazda, burunda ve gagada akıntıya neden olur, sinüsler şişer, gözler kızarır. Mikrop, kuşların vücutlarında taşınır ve dışarıda sadece 15-20 dakika canlı kalabilir. Hijyenik koşulların uygun olmaması ve rutubetli ortamlar hastalığın yayılmasında etkilidir. Hasta kuşa kan analizi yapılarak hastalık teşhis edilebilir. Balgam tahlili ise hastalığın aşaması hakkında fikir vericidir. Tedavisi için antibiyotikler ve vitaminler kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Nasıl Yumurtlar?

Güvercin Nasıl Yumurtlar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yabani Güvercin Türleri ve Özellikleri

Yabani Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bango Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bango Güvercin Türleri ve Özellikleri

Yoz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Yoz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kırktelli Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kırktelli Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Saya Güvercin Türleri ve Özellikleri

Saya Güvercin Türleri ve Özellikleri