Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?
20 Haziran 2024

Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Güvercinler ülkemizde ve dünyada bilinen kuşlar arasındadır. Bu türden olan kuşlar evcilleştirmeye yatkın ve kolaylıkla evcilleştirilebilen cinstendir. Güvercinlerde olan bazı yeteneklerden dolayı eskilerden beri güvercinler posta güvercini olarak kullanılmaktadır. Güvercinlerin birçok türü bulunmaktadır, yani binlerce çeşitte olan türleri vardır. Fakat ülkemizde güvercinlerin 8-10 cinsi yaşam sürebilmektedir. Bu kuşların soylarını sürdürebilmeleri için üremeleri yani çiftleşmeleri gerekmektedir. Doğanın yapısına uygun olarak çiftleşme sağlayan güvercinler belli bir kuluçka dönemi içerisinde üremeyi sürdürürler. Güvercinler genellikle iki adet yumurta çıkarırlar, nadir olarak bu sayı bir adet olabilir. Fakat bu sayının bire düşmesi, bir sorunun göstergesi olabilir. Yani tek olan yumurta ya boş olur ya da sakat bir yavru meydana gelir.

Kuluçka Süreci

Kuluçka sürecine giren yani eşleşen güvercinler yumurtayı bıraktıktan sonra sırasıyla erkek ve dişi güvercin yumurtanın üstüne yatarak kuluçka süresini 18-20 gün boyunca tamamlamaya çalışırlar. Bu süre zarfında dişi ve erkek kuşun kursağında yavruların beslenmesi için kursak sütü birikmesi oluşur. Kuluçka süresi tamamlandıktan sonra yavrular yavaş yavaş yumurtadan çıkmaya çalışırlar. Yumurtadan çıkan yavrular ilk hafta anne ve baba güvercinin kursağındaki süt ile beslenir ve sonrasında yavaş yavaş yuvadan atlamaya başlaması ile yem kırmayı annelerinden ya da babalarından öğrenirler ve bu sayede hayata tutunmaya başlarlar.

Güvercin Yetiştiriciliği ve Hobi

Kişilerin bazıları güvercin yetiştiriciliğini hobi haline getirerek uzun bir süre bu cinsten kuşları beslemeleri ile kolay kolay bu kuşlardan vazgeçemez hale gelmişlerdir. Yani kısacası bir müddet sonra kişilerde hastalık haline gelmiştir. Yakın çevremde arkadaşlarımın hobi olarak yaptığı güvercin yetiştiriciliğine ara sıra eşlik ederek gözlemci olarak yanlarında bulunuyorum.

Yumurtaların Kontrolü

İnsanlar sabırsız olduklarından dolayı yumurtaları sürekli olarak kurcalar fakat yapılan bu davranış doğru değildir. Çünkü rahatsız olan güvercinler yumurtaları bir süre sonrasında ya kıracaklar ya da yavruların yumurtadan çıkma sürecini uzatacaklardır. Bu nedenle kesinlikle güvercinleri rahatsız etmemeliyiz.

Sonuç

Yukarıda belirtilmekte olan hususlara dikkat edilirse eğer güvercinlerin yumurtadan sağlıklı olarak çıkması sağlanacaktır. Yavruların yumurtadan çıkması ilk önce kuluçka süresinin tamamlanması ile başlar ve sonrasında yavruların yumurtayı çatlatması ile yumurtadan dışarı çıkması ile devam eder. Elbette bu süreç yavru güvercinler ve anne baba güvercinler için oldukça zor bir süreçtir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvercin Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri

Güvercin Curnatası Nelerdir?

Güvercin Curnatası Nelerdir?

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur?

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur?

Güncel

İskenderun Güvercini Türleri ve Özellikleri

İskenderun Güvercini Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güncel

Güvercin Irkları Listesi

Güvercin Irkları Listesi