Güvercin Kümesi Nedir ve Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2024

Güvercin Kümesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin kümesi, belirli özellikler taşımalıdır. Burada bu konu ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Kümeslerde bakım yapma ve kümeslerde inşa sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Güvercin beslerken onlara sağlıklı bir yaşama alanı sağlama niyetinde iseniz öncelikle en önemli yaşama alanları olan barınaklarını son derece önemli bir biçimde hazırlamanız gereklidir. İmkânlarınız dahilinde en iyi malzeme ısı alışveriş oranı düşük olan malzemeleri tercih etmeniz gerek. Çünkü bu şekilde ekstradan izolasyon malzemesi kullanmanız gerekmez. Eğer bunlar için imkânım yok diyorsanız o zaman tahta malzeme kullanarak barınak yapmanız gerek, sonra da tahta barınağı karton parçaları ile iyice kapatıp sonra da kartonların üzerine naylon çekmeniz gerekecektir. Barınacakları kümes hazırlandıktan sonra kümesin nereye konumlandırılacağına karar verme aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

Kümesin bakımı: Güvercinlerinizin sağlıklı yetişmesi için yaşama ortamları rahat edebilecekleri şekilde olmalıdır.

Kümesin güneş ışığından fayda görmesi: Kümesin güneş ışığını en fazla alabileceği konum için doğu yönü seçilmelidir. Gün ışığı kuşlar için oldukça önemlidir. Ayrıca rüzgâr esme yönü de dikkate alınmalıdır.

Havalandırma: Kümesin iç ortamında hava sirkülasyonu kesin olarak olması gereken bir durumdur. Kümeste hava sirkülasyonu için kümesin alt kısımlarında havalandırma delikleri açılmalıdır. Bu şekilde kümesin içinde hoş olmayan kokular oluşmaz, sürekli olarak hava değişimi meydana gelir. Bu aşamada dikkat edilecek nokta kuşlar için rahatsızlık verecek olan cereyan oluşmamasıdır. Havalandırma olmasının bir diğer önemli etkisi kümesin tabanının kuru kalmasını sağlamasıdır. Eğer taban ıslak kalırsa bakterilerin çoğalmaları için uygun bir ortam oluşur. Oluşan bakteriler güvercinler için solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunu oluşabilir. Hava sirkülasyonunun sağlıklı gerçekleşebilmesi için kümesin yerden 20-30 cm'ye kadar yüksekte olması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü tabandaki havalandırma delikleri ancak bu şekilde işlev görebilirler.

Yemleme: Kuşlar mümkün olduğunca yemlik kullanılarak kümes içinde beslenmelidir. Bu şekilde hasta güvercin varsa dışkıları yemlerden uzak tutulur. Ayrıca yabani kuşlar olan kumrular ve serçelerin taşıdıkları mikroplardan güvercinleri korumuş olursunuz.

Kümeslerin iç kısımları

Tabanda bulunacak ızgaralar: Kümesin iç düzenlemesini yaparken benim düşünceme göre en mühim puan tabandır. Zemine kesinlikle ızgara inşa etmeliyiz. Bu ızgaraların ehemmiyetini kısacası sıralamak gerekirse;
1. Kuşlar dışkılarına basamayacakları için dışkılar ek olarak hızlı kurur, böylelikle hastalıklara neden olan bakteriler oluşmaz.

2. Zeminin devamlı kuru kalma olanağı sağlar.

3. Kuşlara kümes içerisinde yerde yem vermeyeceğiniz için hasta kuşların dışkılarında bulunan parazitler ve bakteriler diğer kuşlara bulaşmaz.

4. Kümeslerin temizliğini yaparken sizlere kolay olanağı sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Berat

21 Nisan 2024 Pazar

Beyler bızım evın ustunden elektrık tellerı gecıyo kuslar ucarmı ya da elektrık carparmı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Berat, elektrik tellerinin üzerinden kuşlar genellikle güvenle geçebilirler. Kuşların elektrik çarpmasından etkilenmemesinin sebebi, tellerin üzerinde durduklarında iki tel arasında bir temas olmamasıdır. Yani kuşlar sadece bir tel üzerinde durdukları için elektrik akımı vücutlarından geçmez. Ancak, iki tel arasında bir temas olursa veya kuşlar tel ile başka bir yüzey arasında köprü oluşturursa elektrik çarpabilir. Bu yüzden, genelde kuşlar için büyük bir tehlike oluşturmaz ama yine de dikkatli olunmalıdır.

2. Cevap
cevap

Müdafi

Elektirik telleri artı ve eksi şeklinde iki teldir. Araları da 1 metre kadardır. İki tele aynı anda temas etmesen kuşları Elektirik çarpmaz. Zaten buda imkansızdır. İyi günler.

3. Cevap
cevap

Ünalmış

Merhabalar, Elektirik telleri iki tane anot ve katot şeklinde geçer. Kuşlar bir tane tele tutundukları için Elektirik çarpması mümkün değildir. Aynı anda iki tele temas etmesi halinde Elektirik akımı sağlanır ve o zaman çarpılır.

soru

Yusuf

19 Nisan 2024 Cuma

Izgara nerede bulabilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yusuf,

Izgara bulabileceğin birkaç yer önerebilirim. İlk olarak, büyük süpermarketlerin mutfak gereçleri bölümünde çeşitli ızgara modelleri bulabilirsin. Ayrıca, yapı marketlerde ve ev dekorasyon mağazalarında da geniş bir ızgara seçeneği mevcut. Eğer internetten alışveriş yapmayı tercih ediyorsan, e-ticaret sitelerinde de birçok farklı marka ve modelde ızgara bulabilirsin. Alışveriş yapmadan önce ürün yorumlarını okumak ve fiyat karşılaştırması yapmak da faydalı olabilir. Umarım aradığın ızgarayı en kısa sürede bulabilirsin. Kolay gelsin!

2. Cevap
cevap

Elif

Petshoplarda ya da büyük alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca barınak hayvanlarının koruma altına alındığı yerlerde de bulabilirsiniz. Oraya gitmeniz daha sağlıklı olur. Zira hayvan koruma barınaklarına danıştığınız zaman bu konu hakkında size çok daha detaylı bilgi de vereceklerdir Yusuf Bey.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Çiçek Hastalığı?

Güvercin Çiçek Hastalığı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Demkeş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Demkeş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Portakal Güvercin Türleri ve Özellikleri

Portakal Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Nasıl Alıştırılır?

Güvercin Nasıl Alıştırılır?

Şebap Güvercin Türleri ve Özellikleri

Şebap Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Güncel

Kaplan Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kaplan Güvercin Türleri ve Özellikleri