Balina Güvercin Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Balina Güvercin Türleri ve Özellikleri

Balina Güvercin

Bilindiği gibi balina güvercinler süs amacıyla beslenen güvercin türlerinden değildir. Güvercinler, güvercingiller familyasından olan kuşlar grubunda yer almaktadır. Balina güvercin, genel olarak uçuş performansı ile tanınan, paçaları ve yapısıyla dikkat çeken bir türdür. Bu güvercinler sağlam uçuş yapabilen ve derinlemesine uçuş özelliğine sahip olan bir türdür.

Balina Güvercinlerin Genel Özellikleri

Balina güvercinler ülkemizde ve dünya çapında görsellik ve performans açısından birçok amaçla beslenmektedir. Geniş bir yetişme alanına sahip olan bu güvercinler, vücut yapıları itibariyle çok hareketli olup, vücutlarına oranla havada daha fazla uçuş sağlayan güvercinlerdir. Beyin yapıları inanılmaz derecede mantıksal çizgiler içinde hareket ederek algılamada üstün bir yapıya sahiptir. Balina güvercinler genellikle pahalı değildir ve bu nedenle güvercin severler tarafından hem hobi amaçlı yetiştirilmekte hem de ticaret amacıyla satılmaktadır.

Balina Güvercinlerin Fiziksel Özellikleri

  • Yapıları itibariyle tüm vücut şekilleri beyaz renktedir.
  • Vücutlarında herhangi bir işaret taşımazlar ve beyaz olan güvercinlerin herhangi bir yerinde farklı renkte tüy bulunmaması dikkat edilen bir husustur.
  • Göz renkleri siyah olup, gagaları da renkleri gibi beyazdır.
  • Diğer güvercinlere oranla daha kısa boylu olup, bacak yapıları kısadır ancak yapıları itibariyle basık yapılı fakat diğer güvercinlere göre daha dik bir duruş sergilerler.
  • Hemen hemen her renge sahip olan balina güvercinlerin gaga yapısı itibariyle kendi renk belirtilerine göre değişiklik gösterir.
  • Erkek balina güvercinler her zaman kanatlarını kuyruk üzerinde bulundurur fakat dişi balina güvercinlerde kuyruk altında bulunduranlar daha fazla göze çarpar.
  • 13 adet tel kuyruğa sahiptirler ve bu güvercinlerde kuyruk yapısının özellikle iyi olması önemlidir.
  • Kuyruk üstünde yağ bezesi bulunmayanların daha sağlıklı olacağına inanılır.

Balina Güvercinlerin Değerli Olma Sebepleri

Balina güvercinler yapıları itibariyle diğer güvercinlerden ayrılmaktadır. Bu güvercinlerin yapısı oldukça göz alıcı ve şekilleri itibariyle oldukça çekicidir. Vücut yapısı çok büyükçe olup, gaga yapısı orta büyüklüktedir. Balina güvercinlerin gagalarının kısa olması farklı türden olan güvercinlerle ortaya çıktığının belirtisidir. Bu türden olan güvercinler herhangi bir değere sahip olamazlar. Boyunları fazla uzun olmamakla birlikte ayakları normal türlerden biraz kısa ve dirsekten aşağısı paçasız olarak belirir. Dirsek aşağısındaki her tüy paça olarak kabul edilir ve güvercinin ciddi şekilde değer kaybetmesine neden olur. Kuyruk telek sayıları 13 ile 16 arasında değişkenlik gösterir ve kanatları kuyruk üzerinde belirir. Bu belirti kuşun karakteristik özelliğinin göstergesi olarak bilinir.

Balina Güvercinlerin Tercih Edilme Nedenleri

Balina güvercinler yapıları itibariyle oldukça değerli olan güvercinler arasında en çok tercih edilen türler arasında ilk sırayı almaktadır. Şekillerinin ve renklerinin göz kamaştırıcı olması nedeniyle oldukça pahalıdır. Piyasada yetiştirilmekte olan güvercinlerden en çok tercih edilmeleri nedeniyle balina güvercin yetiştiricileri ve güvercinleri hobi olarak sahiplenen kişiler bu kuşlara gözü gibi bakmaktadır. Diğer güvercinlere oranla daha fazla tercih edilmelerinin bir diğer nedeni de bu kuşların gökyüzünde inanılmaz derecede hareket etme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Vücut yapıları yapılan hareketlere uyum sağlamakta ve bu nedenle oldukça esnek vücut yapıları nedeniyle bu kuşlar hareketli kalmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağdat Güvercini Türleri ve Özellikleri

Bağdat Güvercini Türleri ve Özellikleri

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünyanın En Güzel Güvercini Hangisidir?

Dünyanın En Güzel Güvercini Hangisidir?

İspir Güvercin Türleri ve Özellikleri

İspir Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Hastalıkları İshal?

Güvercin Hastalıkları İshal?

Güncel

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri