Sabuni Güvercin Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Sabuni Güvercin Türleri ve Özellikleri

Sabuni Güvercin

Sabuni güvercin, genellikle Urfa Sabuni olarak bilinen ve göğüsleri renkli olan Şebap türü güvercinlerdir. Göğüslerindeki renk kızıl turuncuya çalar. Akkuyruk olan kuşlar daha kıymetlidir. Bu ırk, yavrularına iyi bakamaz; bu yüzden bakıcı kuşlar kullanılır. Sabuni güvercinlerin anatomisi ve renkleri oldukça güzeldir. Kanatları düşük olur ve bu kanatlarını kuyruk altında taşırlar. Bazı kuşlarda boyun ve kafa kısmının üstleri de sarı ve turuncuya yakın olabilir. Kanatlarındaki sırmalarda turuncu ve sarı renkler varsa daha makbul sayılır. En iyi sabuni güvercinler İzmir, İstanbul, Kütahya ve Güneydoğu illerimizde yetiştirilir. Güvercinlerin renkleri açık kül rengi olarak tabir edilir, yani açık griden daha açık renkte olurlar.

Sabuni Güvercinlerin Özellikleri

Pek çok bölgede sarı renkli sabuni kuşlar tercih edilmez. Göğsü açık sarı ya da sarısı olmayan kuşlar daha makbul görülür. Kanatların üzerinde "kalem" denilen 2 adet siyah ya da siyahtan biraz açık renkte çizgi vardır. Çizgilerin hiç olmadığı ya da silik olduğu kuşlarda bulunur. Bu sabuni kuşlar kalemsiz, şeritsiz ya da silik diye tanımlanır. Kanat uçlarına inildikçe belirsiz bir krem renk görülebilir. Kalemsiz olan kuşlar, yakın renkte Yusufî ve mermeri renklerde kuşlarla üretilmiştir. Boyun kısmındaki tüyler diğer güvercinlerde olduğu gibi sıkı ve belirgin bir görünümde olur, parlak yansımaları bulunur.

Sabuni güvercinlerin gözlerinin göz bebekleri dışındaki alanlar beyaz olur. Bu bölgenin kırmızı, sarı ya da beyaz dışında bir renkte olması sorun teşkil eder. Kuyruk renkleri de kuşların görünümüne uygun açık renkli olur. Kuyruk açıldığında, uç tarafında şerit oluşturacak biçimde, telek uçlarında hafif grimsi renk tonu hakimdir. Teleğin ucunda 5-6 mm kadar olan bölüm beyaza yakın gri tonda olur. Kuşların ana kuyruk telekleri genellikle 12-14 adet olur. Bu kuyruk telekleri arasında tamamen beyazlar bulunur. Beyaz teleklerin sayısı ve nerede bulunduğu kuşa değer katmakta ve kuşu güzelleştirmektedir. Kuşlardaki bu beyazlıklar ayna ve ak gibi isimlerle adlandırılır. Ak kuyruk sabuni, ayna kuyruk sabuni tarzında kuşun önemini anlatacak tabirler kullanılır. Kuşun güzel olması için, aynaların karışık, rastgele değil, birbirine eşit mesafede ve bir arada olması gerekir. Orantısız olan akkuyruk kuşun değerini azaltır. Kuşun komple ak kuyruk olma olasılığı da vardır. Bunlar kesme ak kuyruk olarak da anılır. Sabuniler kesme ak kuyruk olsa da ak kuyruk olsa da kuyruk ve belin birleştiği yer tamamen beyaz tüylerle kaplı olmalıdır. Bunun yanında ak kuyruk olsun olmasın, bel kısmında grilik olan kuşlar makbul değildir. Kanat düşüklüğü bu kuşlarda sık rastlanır. Sabuni güvercinler ayrıca paçalıdır. Parmak üstlerini örtecek kadar paçaları olur. Kuşun baldırları bu paçalarla örtülür. Bu sabuni kuşun duruşunu da etkiler. Ayrıca kuşların bacak uzunluğu ile adım atışı da önemlidir.

Taklacı ırkından geldiklerinden, oyun güvercini olarak yetiştirildikleri de görülür. Sabuni kuşların fiziki görünümü ve renkleri düzgün olursa, oldukça kıymetli olur. Oyun amaçlı yetiştirilen kuşların kaybedilme riski yüksek olduğundan, yetiştiriciler genellikle bu amaçla kuşları beslemez. Genellikle duruş ve görünümleri sayesinde görsel yarışmalara sokulurlar. Bu değerlendirmenin masada yapılması yüzünden, sabuni güvercin masa kuşu olarak da anılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Yenir mi?

Güvercin Yenir mi?

Haber Bülteni

Güncel

Dumanlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dumanlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri