Süs Güvercinleri Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Süs Güvercinleri Türleri ve Özellikleri

Süs Güvercinleri

Süs güvercinleri, daha çok görsel özellikleri nedeniyle yetiştirilen özel güvercin ırklarıdır. Çoğu, melezleme yoluyla üretilir ve "kostüm kuşu" olarak da bilinirler. Bu güvercinlerin birçok türü vardır.

Süs Güvercinleri Yetiştiriciliği

Süs güvercinleri yetiştiriciliği, Osmanlı İmparatorluğu'nun saraylarında yaygın bir uğraş olmuştur. Osmanlı sarayları, bir yandan Anadolu'nun yerli ırklarını geliştirirken, bir yandan da komşu ülkelerden topladıkları güvercinleri ıslah yoluna gitmiştir. Bugün Türkiye'de süs güvercini olarak yetiştirilen yaklaşık 50 ırk, Osmanlı saraylarında geliştirilmiştir.

Öne Çıkan Süs Güvercini Irkları

Demkeş Irkı Güvercinler

Demkeş ırkı güvercinler, eski kaynaklarda sıkça adı geçen bir türdür. Evliya Çelebi, 1638'li yıllarda İstanbul'da Demkeş ırkı güvercinlerin yetiştirildiğini belirtmiştir. Demkeşler, form güvercini olarak bilinirler. Uçuş ve oyun için değil, fiziksel güzellikleri ve güzel ötüşleri için yetiştirilirler. Bu güvercinlerin tüm ırkdaşlarının ayakları paçalıdır ve paçalar "kamış paça" denilen tarzda uzun olur. Ayrıca, Demkeşlerin tamamı çift tepelidir ve ötüşlerine "Dem Çekme" denir.

Hünkari Irkı Güvercinler

Hünkari ırkı güvercinler, yaklaşık 300 farklı ırkın melezleşmesi yoluyla geliştirilmiştir. 1840'lardan itibaren diğer Avrupa krallarına hediye olarak gönderilmiştir ve bu şekilde Avrupa'ya, oradan da Amerika'ya yayılmıştır. "Oriental Frill" yani "Doğu Fırfırı" olarak da bilinirler. İsimlerini göğüslerinde bulunan "gül" denilen fırfırdan alırlar. Ülkemizde "Hünkari" olarak adlandırılmalarının sebebi, Osmanlı sarayı dışında yetiştirilmelerinin yasak olmasından kaynaklanır. Başları tepelidir, ayakları paçalıdır ve kanatları ile tüyleri birkaç rengi bir arada barındırır. Dantelli, hareli ve desenlidirler. Süs kuşu olduklarından çok fazla uçmazlar.

Mısırı Irkı Güvercinler

Mısırı ırkı güvercinler, Anadolu'ya Mısır'dan getirildiği için bu adı almışlardır ancak bu ırkın kökeni Afrika'ya dayanmaktadır. Günümüzde safkan Mısırı güvercin bulmak oldukça zordur çünkü Bulgar ve Macar ırklarıyla çiftleştirilerek soyları bozulmuştur. Kısa bir gaga yapısına sahiptirler ve gözleri kırmızı ile sarı tonları arasındadır. Göğüslerinde "gül" denilen fırfır bulunur.

Amerikan Fantezi Güvercini

Amerikan Fantezi güvercini, Mantolu ile Paçalı Sepet Kuyruk türlerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Ayakları paçalıdır ve tüm baş çevresini kaplayacak şekilde paltosu vardır. Süs güvercini besleyenler için dikkat çekici kuşlardan biridir.

Damascus Irkı Güvercinler

Damascus ırkı güvercinler, ülkemizde "İstanbullu" ya da "Ela Göz" olarak bilinirler. Eski Mısır’da Bereket Tanrıçası ile resmedilmiştir ve eski Arabistan'da "Muhammed" olarak anılmıştır. Kutsal olduklarına inanılır. 1600'lü yıllarda Osmanlı sarayında da yetiştirilmiştir. "Gerdanlı" (Dewlap) ırklardan biridir. Gözlerinin büyüklüğü ve güzelliği ile dikkat çekerler. Kısa ve kalın gagaları siyah renklidir. Kökene özgü genetik yapısını koruyan nadir ırklardan biridir ve renk yaması yoktur.

Sonuç

Süs güvercinleri, estetik ve görsel özellikleriyle dikkat çeken özel kuşlardır. Osmanlı saraylarında başlayan bu ilgi, günümüzde de devam etmektedir. Bu kuşların farklı ırkları, tarih boyunca çeşitli şekillerde geliştirilmiş ve korunmuştur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Işıkhan

12 Temmuz 2024 Cuma

Osmanlı saraylarında yetiştirilen süs güvercinlerinin sayısı ve çeşitliliği nasıldı? Bu güvercinler hangi ülkelerden getirilirdi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Işıkhan, Osmanlı saraylarında yetiştirilen süs güvercinlerinin sayısı ve çeşitliliği oldukça fazlaydı. Saray bahçelerinde ve avlularında çok çeşitli güvercin türleri beslenirdi. Bu güvercinler, hem yerel türlerden hem de farklı ülkelerden getirilen nadir ve değerli türlerden oluşurdu. Özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa'dan getirilen güvercinler, saraylarda özenle bakılır ve çeşitli güzellik yarışmalarında sergilenirdi. Bu güvercinlerin bakımı ve eğitimiyle ilgilenen özel görevli kişiler de bulunmaktaydı.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karakuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Karakuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Güvercin Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kaya Güvercini Türleri ve Özellikleri

Kaya Güvercini Türleri ve Özellikleri

Güncel

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Rostov Güvercin Türleri ve Özellikleri

Rostov Güvercin Türleri ve Özellikleri