Miski Güvercin Türleri ve Özellikleri
10 Temmuz 2024

Miski Güvercin Türleri ve Özellikleri

Miski Güvercin

Miski güvercin, kökeni Şanlıurfa yöresine ait olan ve bu bölgenin yerel kuşları arasında bulunan bir güvercin türüdür. Şanlıurfa'da yetişen bu güvercin, diğer güvercin türlerinden ayrılarak, olağanüstü güzelliği ile dikkat çeker. Görüntüsüyle büyüleyici olan miski güvercin, tüm güvercin severlerin beğenisini kazanmış bir türdür.

Fiziksel Özellikler

Miski güvercin, geniş omuz yapısına sahip, iri yapılı ve uzun, geniş kuyruk teleklerine sahip bir güvercindir. Bu tür, günümüzde nadir olarak üretilmektedir. Kuyruğunda leke bulunmamalı ve kuyruğu kısa değil, özellikle uzun olmalıdır. Duruşu dik olmalı ve kanatları kuyruğun üst bölgesinde yer almalıdır. Kanatlar düşük olmamalıdır; aksi halde güvercinin değeri azalır.

Kafa ve Boyun Yapısı

Miski güvercinin kafa ve boyun yapısı iri, yani armut şeklinde olmalıdır. Kafa kısmı göğse kadar krem renkte ve parlak, mat olmamalıdır. Kafa üzerinde gri çizgiler bulunmamalıdır. Boyun yapısı kalın olmalı ve ense rengi boyun bitimine kadar krem renkte ve parlak olmalıdır. Kafa veya boyun kısmında sarı renk veya tozlar bulunmamalıdır. Gagası kemik beyazı renkte olmalı ve ucunda hafif kahverengi bir belirti olmalıdır. Miski güvercin beyaz renkte olan bir kuştan doğmadığı için gagası asla siyah olmamalıdır. Gözleri iri ve damarsız olmalı, göz rengi ise cam beyazı renginde, şeffaf olmalıdır. Göğüs kısmı boyun bitiminden itibaren aşağıya doğru portakal sarısı rengini anımsatan bir renkte olmalıdır. Bu sarılık erkeklere nazaran dişilerde daha azdır.

Renk ve Desen

Miski güvercinin gövde kısmı parlak krem renginde olmalı ve mat olmamasına dikkat edilmelidir. Kanat üzerindeki benekler tırnak büyüklüğünde ve parlak kahverengi olmalıdır. Benekler gri, kurşuni veya boz renkte olmamalıdır. Beneklerin dağılımı omuz ve çubuklar arasında orantılı olmalı ve güvercinin sırtında bulunan üçgen açık ve temiz olmalıdır. Kanatların uç kısımlarında bozukluk olmamalıdır, yani fek olmamalıdır. Miski güvercinin kanat uçları açık kahverengi ve limon sarısı karışımı bir renkte olmalı ve parlaklığını korumalıdır. Kanat bölgesindeki kalem yani çubuk ince ve parlak kahverengi olmalıdır. Gri, kurşuni veya boz bir renkte çubuk rengi olmamalıdır.

Ayak ve Paça Yapısı

Miski güvercinin ayak kısmı, parmakları uzun ve kalın olmalı, iri bir bileğe ve kalın dolu paçalara sahip olmalıdır. Paçalar dirsekten başlayacak şekilde olmalı ve kılıç paça şeklinde olmalıdır. Paçalar yukarıya doğru kıvrılmış bir şekilde yarım hilal vaziyetinde olmalıdır. Paçalar dikine olmamalı ve ne uzun ne de kısa olmamalıdır. Parmakların üst bölgesi açık olmamalı ve paçalar 5-6 santim olacak şekilde belirgin olmalıdır. Parmak uçlarındaki tüyler tırnak kısımlarını geçmemelidir. Pençe üzerinde kat kat olacak şekilde paçalar olmalı ve ayaklar pençeli olmalıdır. Tırnaklar kesinlikle kemik beyazı olmalıdır. Miski güvercinin kuyruk kısımları uzun ve geniş olmalıdır. Kesinlikle kısa ve küt bir yapıda olmamalıdır, aksi takdirde güvercinin değerini düşürür.

Yukarıda miski güvercininin fiziksel özelliklerini, renk ve desen yapısını, ayak ve paça yapısını detaylı bir şekilde belirttik. Umarım bu bilgiler, bu cinste olan güvercinleri ayırt etmenizde yardımcı olur. Belirtilen özellikler sayesinde miski güvercinin sağlıklı ve doğru şekilde elde edilmesi sağlanacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ferit

25 Mayıs 2024 Cumartesi

kuyruk ta beyazlik olsa yada olmazsa ne fark eder hangisi olmali yada normal kuyruk olsada deyisen birsey oluyormu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ferit Bey,

Kuyruğunda beyazlık olması veya olmaması genellikle türüne ve genetik özelliklerine bağlıdır. Beyazlık, bazı türlerde normal bir özellik olabilirken, diğerlerinde farklılık gösterebilir. Normal bir kuyruk yapısı, hayvanın genel sağlığı ve genetik yapısıyla ilgilidir, bu yüzden beyazlık olup olmaması mutlaka bir sağlık sorunu ya da olağan dışı bir durum anlamına gelmez. Ancak, eğer bir değişiklik fark ederseniz, bir veterinerden görüş almanız her zaman iyi bir fikir olabilir.

Saygılar,

2. Cevap
cevap

Üzeyir

Merhabalar Ferit Bey. Miski güvercinlerinin kuyruk kısımları oldukça önemlidir. Renk açısından genellikle beyaz, siyah, gri ya da açık kahverengi olanları vardır. Ancak kuyruk renginin farklı olması miski güvercini açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak kanat seviyelerinin düşük olmaması gerekiyor. Bu husus önemli.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvercin Fiyatları

Güvercin Fiyatları

Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercin Adları Nelerdir?

Güvercin Adları Nelerdir?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Ankut Güvercin Türleri ve Özellikleri

Ankut Güvercin Türleri ve Özellikleri